Центр Гармонія

Мир , Любов , Гармонія…

Розсилка заходів

Щоб отримувати інформацію
про заходи нашого центру,
введіть свій е-мейл та
натисніть кнопку "Підписатись"

  • Маленька святиня

Чжун Юань Цигун
Базові елементи

Будь-яка система цигун базується на трьох основних блоках: концепціях Інь-Ян, У-син і уявленні про енергетичні канали і біологічно активні точки (БАТ).
1. Відповідно до стародавніх китайських уявлень все в людині, природі і у всьому Всесвіті складається з двох протилежних, але не антогонистических почав Інь і Ян. Вони існують нерозривний і взаємозв’язані таким чином, що в Інь завжди присутній Ян, а в Ян-Інь.

Символ Інь-Ян

Це знайоме багато чим зображення є перетином кулі. В кожний момент часу в ньому відбуваються певні зміни, перетікання: зменшення Інь, збільшення Ян; зменшення Ян, збільшення Інь. На малюнку зображений як би один з безлічі моментів при умовному перетині цієї кулі площиною. І такий перетин, коли обидві частини Інь і Ян знаходяться в рівновазі, називають Інь-Ян рибою.
Характеристики Інь: м’яке, холодне, темне, негативне, інертне, пасивне, покійне.
Характеристики Ян: тверде, гарячіше, світле, позитивне, активне, рухається.

Інь прийнято називати жіночим началом, а Ян — чоловічим.
Інь- це ніч, зима, Місяць.
Ян — це день, літо, Сонце.
Інь і Ян можна порівняти з полюсами магніта — північним і південним. На які б малі частинки ні ділити магніт, все одно в кожній з них будуть і північний, і південний полюси. Подібно цьому, на які б дробові частини ні ділити Всесвіт, в кожній обов’язково бути присутній Інь і Ян.
Ми є частиною цього Всесвіту, тому в кожному з нас також знаходяться Інь і Ян. Це торкається людини в цілому і кожного органу окремо: в кожному з них також існують Інь і Ян. При цьому «щільні » органи нашого тіла (печінка, серце, перикард, селезінка, легені, нирки) відносяться до Інь, а порожнисті органи (жовчний міхур, сечовий міхур, тонкий і товстий кишечник, шлунок, «три обогревателья » або «три частини тулуба ») — до Ян. Це зовсім не значить, що ці органи складаються тільки з Інь або Ян. Простий в них набагато більше ци вказаного вигляду, ніж протилежного.
Крім того, внутрішня поверхня тіла належить до Інь, а зовнішня — до Ян. У жінок права половина тіла янская, а ліва иньская, у чоловіків — навпаки.
Інь і Ян повинні бути урівноважені і в природі, і в суспільстві, і в людському організмі, інакше виникають катаклізми, а в організмі людини — захворювання. На нашій планеті на ділянках з надмірним Ян виникають пожежі, а з надміром Інь — повені.
В людському суспільстві матеріальна частина миру відноситься до Ян, а духовна — до Інь. Якщо розвиток матеріальної частини значно випереджає духовну, суспільство нестабільне, схильно антагонізму, що приводить до воєн. В нашому суспільстві (на планеті в цілому) зараз перевиробництво матеріальних благ, а бажання людей все зростають. Рівень добробуту оцінюють житловими умовами, кількістю речей, наявністю дачі, машини, її маркою. Таке суспільство не може бути щасливим, його населення приречено на страждання — воно живе, щоб працювати не тільки ради необхідного, але ради задоволення своїх все зростаючих бажань.
А оскільки матеріальна частина відноситься до Ян, і Ян зараз дуже багато, то природним чином починають виникати всілякі духовні течії і практики, що охоплюють багато країн і проростаючі в різні шари суспільства. Книги, газетні статті, брошури з більшим або меншим ступенем наближення до істини починають упроваджуватися в наші будинки, наш побут і наша свідомість. На планеті починає збільшуватися Інь.
Тому ми говоримо, що одна з цілей цигун — регулювання Інь-Ян, приведення їх в рівновагу.

2. Відповідно до теорії У-син існує класифікаційна система п’яти первоэлементов або п’яти стихій: це вода, дерево, вогонь, земля (грунт), метал. Кожна стихія характеризується певною якістю і кольором енергії ци, і по такій схемі систематизували всі процеси в природі, органи в тілі людини, емоції, звуки, запахи і ін. Докладніше з системою У-син ми знайомимося і працюємо на другому ступені.

3. Уявлення про енергетичні канали також йде в глибоку старовину Китаю і є базовим поняттям традиційної китайської медицини. Відповідно до них, тіло людини має три системи маршрутів: кровоносну, систему вод і енергетичну. Енергетична система каналів зв’язує поверхню тіла з внутрішніми органами. На кожному з каналів існує велика кількість БАТ, які і є входами (виходами) в ці канали, і через які відбувається обмін і взаємодія ци людини і ци навколишнього його світу, всього Космосу.
Розрізняють 12 основних каналів — жень і 8 чудових — травень.
12 основних каналів пов’язано з 12 основними органами, які, з погляду китайської медицини, є не стільки окремими органами, скільки функціональними системами. У каналів є гілки — колатералі, створюючі мережу і зв’язуючі в єдину систему всі частини тіла. Чудові канали можна порівняти з озерами. Вони сполучені з основними каналами, але при цьому мають свої маршрути. Головна їх функція — управління основними каналами і перерозподіл в них ци. Якщо в основних каналах утворюється надлишок ци, то вона починає заповнювати чудові канали, а якщо її не дістає, то дефіцит заповнюється надходженням ци із запасів чудових каналів. Основними серед каналів травень є переднесрединный Жень-травень (канал дії) і заднесрединный Ду-травень (канал управління). Жень-травень управляє иньскими основними каналами, а Ду-травень — янскими.
Якщо по каналах ци переміщається вільно, то людина здорова, і всі його системи функціонують нормально. Якщо на якій-небудь з ділянок походить «затор », «закупорка » каналу, створююча перешкоди для вільної циркуляції ци, то на цій ділянці виникає хвороба. В одних випадках вона може носити локальний характер, в інших — викликати порушення у функціонуванні довколишніх зон або ділянок і органів, пов’язаних з даним каналом.
Тому, з погляду китайської медицини, на ділянках спазмування («закупорки ») каналів завжди виникає захворювання або, інакше, в області функціональних порушень і захворювань завжди спостерігається часткове або повне «блокування » каналів і порушення в них циркуляції ци.
У зв’язку з цим, одна з цілей 1-й ступені цигун — нормалізувати циркуляцію енергії ци по каналах і зняти всі блоки.
В енергетичну систему організму входять також «енергетичні резервуари » або «казани » — області даньтянь (в літературі їх іноді називають «кіноварні поля »). Це ділянки, в яких можна накопичувати енергію ци, одержувану із зовнішнього середовища, перетворювати її і покращувати якість (іноді в перекладі зустрічається термін «виховання ци»). Дань — це концентрована, згущує енергія.
Взагалі енергія ци буває в двох станах — концентрованому (тоді вона подібна речовині, яка ми можемо бачити і відчувати) і в розрядженому (тоді вона подібна газу). При певному тренуванні ми можемо управляти станом ци. Для пояснення приведемо наступну аналогію: лід можна порівняти з накопиченою і утримуваною енергією в даньтянь, а пара — інший агрегатний стан льоду — із звичайним станом ци. В такому стані вона присутня скрізь в Космосі.
В системі Чжун Юань цигун розрізняють три резервуари ( казана):
Ця даньтянь — нижній казан.
Чжун даньтянь — середній казан.
Шан даньтянь — верхній казан.
· Ця даньтянь знаходиться в області пупка і малого тазу з центром дещо нижче за пупок.
Чжун даньтянь розташований в області грудей з центром на рівні лінії, сполучаючої соски.
Шан даньтянь розташовується усередині голови в області гіпоталамуса, на рівні лінії, сполучаючої брови, зразково там, де індійці ставлять червону крапку.

На мал. 5 (в електронній версії відсутній) зображена схема «Малого небесного круга », що утворюється каналами Жень-травень (1) і Ду-травень (2) з вказаними областями даньтянь, «заставами » і основними крапками: З — Іньтан, 4 — верхня область даньтянь (Шан даньтянь), 5 — Шаньчжун, 6 — середня область даньтянь (Чжун даньтянь), 7 — крапка Цихай, 8 — нижня область даньтянь (Ця даньтянь), 9 — кінець Інь і почало Ян, крапка Хуейінь, 10 — «застава » Вейлюй, 11 — «застава » Цзяцзі, 12 — «застава » Юйчжень, 13 — кінець Ян, почало Інь, крапка Байхуей.

На першому ступені основну увагу надається роботі з Ця даньтянь, оскільки від кількості і якості ци в ньому залежить фізичне здоров’я людини, його сексуальні можливості, тривалість життя. Тут же знаходиться область нирок, нормальному функціонуванню яких в китайській народній меедицине надають велику увагу. Вважається, що від їх стану залежать інші системи організму (по кругу У-син).
Цілі першого ступеня — активізувати нашу Цзін в Ця дантянь, поліпшити її якість і перетворити так, щоб збільшити нашу внутрішню енергію. Це сприятиме відкриттю енергетичних каналів, посиленню нашого тіла, поліпшенню його функціонування.

Тому вправи, що вивчаються на першому ступені Чжун Юань цигун, направлені на те, щоб привести в рівновагу Інь-Ян в нашому тілі, відкрити і прочистити енергетичні канали, відкрити біоактивні точки, навчитися одержувати ци з навколишнього середовища, накопичувати її в Ця даньтянь і покращувати її якість. Побічний ефект від виконання цих вправ — оздоровлення організму, поліпшення психофізичного стану, придбання підвищеної чутливості і уміння управляти енергією ци, а це, у свою чергу, дозволить діагностувати і лікувати багато захворювань.

Часто можна зустріти фізично міцних людей, охочих практикувати і напрацьовувати певні навики і уміння. Але їх інтелектуальний рівень невисокий, і вони не розуміють, для чого це їм може знадобитися, не можуть сформулювати свої цілі, просто хочуть навчитися чому-небудь конкретному. Можна також зустріти людей, що володіють високим інтелектом і розуміючих, що можна придбати такого роду практикою. Проте бажаної мети і вони не можуть досягти, оскільки їх фізичне тіло не готове. Це можна порівняти з хорошою програмою, яку неможливо освоїти на комп’ютері низького класу: не можна запустити систему в цілому і одержати бажаний результат, якщо недостатньо хороша матеріальна частина (наприклад, мала швидкодія). Тому ці дві частини єдиного цілого треба привести в рівновагу. Ми є як би сукупністю матеріальної частини і математичної програми. От чому в системі Чжун Юань цигун ми тренуємо одночасно дух і тіло, щоб вони знаходилися в рівновазі.

Зараз ми живемо в суспільстві ринкових відносин. Це значить, що для того, щоб щось одержати, треба щось дати замість. Тому методики в Чжун Юань цигун дозволяють кожному практикуючому придбати певні можливості і здібності, завдяки яким людина може існувати в цьому світі. Наприклад, нормалізувати стан свого здоров’я, якщо ви хворі, і тим самим дістати можливість ефективно працювати і заробляти на життя або діагностувати і лікувати хвороби, тим самим допомагаючи іншим людям. Але основним є не тільки придбання різних знань, але і здібностей з одночасним підвищенням інтелекту і творчої активності. А це істотно допомагає при виконанні будь-якої роботи, при будь-якому роді діяльності. І це також цілі першого ступеня. Тому в системі Чжун Юань цигун Майстра дозволяють людині практикувати і навчають його вищим ступеням тільки в тому випадку, якщо і він дає щось іншим замість придбаних навиків, знань і розуміння миру.
Необхідно відзначити, що заняття будь-яким видом цигун дозволяють накопичувати і збільшувати ци, але не будь-яка методика дозволяє підвищити ваш рівень. Це зв’язано з тим, що деякі методики використовуються тільки для поліпшення здоров’я або тільки для напрацювання бойових навиків і ін., тобто вони є частиною якої-небудь системи, а не системою в цілому.

Тому кожний з тих, що займаються повинен сам визначити для себе цілі і задачі. Якщо потрібно тільки підвищити рівень здоров’я, то достатньо вивчити і освоїти приватні методики Чжун Юань цигун або будь-якої іншої школи. Для високих же цілей потрібні відповідні методики, коли від освоєння базових елементів-цегли можливо перейти до розуміння цілісної картини миру і свого місця в ньому. Саме такою і є дана система.