Центр Гармонія

Мир , Любов , Гармонія…

Розсилка заходів

Щоб отримувати інформацію
про заходи нашого центру,
введіть свій е-мейл та
натисніть кнопку "Підписатись"

  • Маленька святиня

ЗАРВАНИЦЯ

Паломництво до святих місць — один із прекрасних релігійних обрядів не лише християнства. Віддавна до культових осередків приходили паломники, щоб поклонитися святиням. Єрусалим, Мекка, Бенарес, … Список можна подовжувати до безконечності. Існують такі місця і на Україні.

Не заростає стежка до чудотворної ікони Матері Божої у с.Зарваниця Теребовлянського району Тернопільської області, яке називають українським Люрдом. Кожного року від Вознесіння до Покрови приходять сюди тисячі паломників на відпуст.

Зарваницька Матір Божа є однією з найдавніших чудотворних ікон на Україні. Її історія сягає ХІІІ ст. Один з народних переказів оповідає про монаха, що рятувався втечею з спустошеного татаро-монголами Києва. Довго йшов він на захід, доки знесилений від голоду й ран заночував у лісі. У сні з’явилася йому Богородиця, поблагословила його і торкнулася Своїм омофором. Прокинувшись, монах побачив невидане диво. Неподалік у долині стояло дивне сяйво. Підійшовши ближче до джерела, він побачив ікону Матері Божої, віддзеркалення якої світилося у повітрі над долиною. Пригадавши сон, монах уклякнув на коліна перед іконою і щиро молився, омиваючи свої рани. Повернулися до нього сили і він уже не втікав далі, а залишився тут. Біля джерела збудував у печері келію і помістив у ній образ.

Місце, де зарвав його сон (згідно другої версії, де Богородиця Своєю появою зарвала (зірвала) йому сон), назвав Зарваницею. Невдовзі тут з’явився монастир і поселення. За іншим переказом, село заснували монахи-серби, назвавши його Сербаниця. Згодом ця назва змінилася на Зарваницю.

Слава про чудотворну ікону із Зарваниці рознеслась по всій Галичині й Поділлі. Коли теребовлянський князь Василько Романович важко занедужав, то послав своїх слуг за іконою та ченцем, але той відповів, що князь сам повинен прийти до монастиря. Тоді князя привезли до Зарваниці і він зцілився. На знак вдячності ним була збудована дерев’яна церква, куди і перенесли чудотворну ікону.

У часи турецьких набігів на Україну (1683 — 1704 рр.) село, церква й монастир були спалені. Та люди верталися на рідні місця, відбудовували їх. У 1754 р. на кошти графа Мйончинського збудували муровану церкву Пресвятої Трійці, яка була четвертим храмом із часів заснування Зарваниці. Камінь на будівлю взяли зі знищеного турками замку в с.Полісюки. Пізніше біля джерела було збудовано каплицю, теж муровану. Монастир проіснував до першої світової війни (1916 р.). Незважаючи на знищення церков, ікона щоразу залишалася неушкодженою. Аж у 1921 р. художник Петро Холодний її реставрував, перенісши верхній шар ікони на нові дошки.

1867 року відбулася урочиста коронація чудотворної ікони Матері Божої Зарваницької. Старанням кардинала Івана Сімеоні, папа Пій ІХ надав цьому образові відпустового значення. З того часу у Зарваниці відбувалися велелюдні прощі, які розпочиналися на день Св. Юрія (6 травня) і закінчувалися на свято Покрови Богородиці (14 жовтня). На протязі сторіч у Зарваниці чудесно оздоровлювалися каліки, сліпі, хворі. На прощу приходили віруючі різних релігійних громад і церков, між якими не було ворожнечі. Багато римо-католиків, євреїв, греків брало участь у відпустах.

Є свідчення, що Зарваниця мала ще одну чудотворну ікону. У 1740 р. місцевий житель заснув по дорозі у поле, а коли прокинувся, побачив у повітрі образ Розп’ятого Ісуса Христа. Селянин та його воли припали на коліна, віддаючи шану Спасителеві. Невдовзі ікону Розп’ятого Спасителя перенесли до місцевої церкви. Існують документальні свідчення про численні зцілення завдяки цій іконі. На жаль, цей образ безслідно зник у 1944 р.

За матеріалами книги «ЗАРВАНИЦЯ у духовному і художньому слові, спогадах і переказах». — Тернопіль: Бібліотечка журналу «Тернопіль», 1993.

Центр “Гармонія» запрошує до паломництв святинями нашого краю.
Контакти: тел.  0685 79 72 79, е-мейл: harmoniya.org@gmail.com